Doğru Mühendislik, Yüksek Teknoloji...

Bilimsel, Teknolojik, Ekonomik, Güvenilir...

BAKIM VE ONARIM

 

Tibes Mühendislik olarak bakım öncesi ve sonrası raporlama ile ilgililerin her aşamadan bilgi sahibi olmasını, meydana gelebilecek teknik sorunları planlı bakımlarla minimize etmeyi, cihaz verimliliğini artırmayı ve maliyetleri yükselten etkenlerin oluşmasını engellemeyi amaçlamaktayız.

 

Bakım makine ve tesislerin daha uzun süre arızasız ve problemsiz çalışabilmesi, beklenmedik arızalar, kapasite veya performans düşmesi, istenmeyen olay ve kazaların yaşanmaması, malzeme hasarına ve zaman kaybına sebeb olmaması için yapılan düzenli ve planlı çalışmadır. Ayrıca bakım, işletmedeki ekipman ve sistemlerin fonksiyonlarını en yüksek performansta sürdürmeleri için gerçekleştirilen faaliyetler bütünüdür.

 

Makinelerin bakımlarının yapılması sonucunda belirlenen arızaların giderilmesi veya belirli aralıklar sonucunda makinelerin bazı elemanlarının değiştirilmesi işlemine, bir başka deyişle makinenin tekrar işler hale getirilmesine ise onarım denir.

 

Periyodik Bakım ile sistemlerin geçmişteki performans ve çalışma şartları göz önünde bulundurularak, hangi zaman aralıklarında bakıma alınacağı belirlenir. Yani periyotlara bağlı sistemi koruyucu bakım yapılır. Denetime dayalı olarak bakıma alınan makinede hangi parçaların ne zaman değiştirileceği belirlenir. Bu parçalar önceden hazırlanarak zaman kaybı önlenir. Periyodik bakım sayesinde, gerekli iş gücü ve yedek parça ihtiyacının önceden belirlenmesi sağlanır.

 

Günümüzde işletmelerin, ekipman, makina ve donanıma yaptıkları yatırımların boyutu bi hayli yüksektir. Dolayısıyla da yatırımlarının karşılığını maksimum düzeyde almak istemektedirler. Makina ve tesislerin arıza durumunda durmaları veya kapasitelerinin altında çalışmaları önemli kayıplara neden olmaktadır. Kaza ve hasarların en az kayıplarla atlatılması doğrultusunda, hatta mümkün olduğunca hiç yaşanmaması için periyodik bakımın ne denli önemli olduğu anlaşılmaktadır.

 

Doğru ve zamanında uygulanan bakım ile ekipmanlar (demirbaşlar) ihtiyaca tam cevap verirken, ekipman bakım masrafları da daha düşük olmaktadır.

 

 

Bakım faaliyetlerimiz;

 

 • Hijyenik Klima ve Havalandırma Sistemleri 
 • Merkezi Klima ve Soğutma sistemleri,
 • Buharlı Nemlendiriciler
 • Fan-Coil Sistemleri
 • Otomasyon Sistemleri
 • Partikül Sayımı
 • Filtre Değişimi
 • Hepa Filtre Sızdırmazlık Testi
 • Hava Hızı Ölçümü
 • Odalar Arası Hava Akışı Ölçüm Testi
 • Elektrik Panoları

 

Özellikle kesintisiz çalışması gereken sistemlerde düzenli bakım sürekliliği sağlarken, tesis ömrünü arttırır, yatırım maliyetlerini düşürür. Böylece sistemin en uzun ömürle, mümkünse hiç arızasız ve en az maliyetle kullanımı sağlanır.

 

İletişim formumuzu doldurun sizi arayalım. İletişim için tıklayınız.

 

- Hızlı, Ekonomik, Güvenli